Šriftas
A A A
Fonas
Iliustracijos

ICAO švenčia 80-metį: civilinės aviacijos istorija pasauliui bei Lietuvai

2024 m. gruodžio 7 d. pasaulis mini Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) įkūrimo 80-ąsias metines. Ši diena primena istorinį 1944 m. momentą, kai Čikagoje 54 valstybių atstovai pasirašė Tarptautinės civilinės aviacijos konvenciją, dar vadinamą Čikagos konvencija. Tai tapo kertiniu pasaulinės civilinės aviacijos principų ir taisyklių pagrindu, užtikrinančiu saugumą, efektyvumą ir tvarią oro transporto plėtrą.

ICAO: praeities pasiekimai ir globali įtaka

ICAO per savo istoriją tapo viena svarbiausių tarptautinių organizacijų, jungiančių 193 pasaulio valstybes. Jos pagrindiniai tikslai – garantuoti skrydžių saugumą, užtikrinti aviacijos sektoriaus aplinkosauginius įsipareigojimus bei skatinti inovacijas. Šie prioritetai atspindi globalius šiuolaikinės aviacijos poreikius:

  1. Skrydžių saugumas ir prieinamumas: ICAO nustato vieningus standartus, reguliuojančius oro navigaciją, oro uostų veiklą ir skrydžių saugumą. Šių gairių dėka civilinė aviacija išlieka vienas saugiausių transporto sektorių pasaulyje.
  2. Aplinkosaugos iniciatyvos: ICAO vadovauja tokioms programoms kaip CORSIA, siekiančioms iki 2050 m. pasiekti neto nulio anglies dioksido emisijas tarptautiniuose skrydžiuose. Organizacija skatina švaresnių technologijų plėtrą, siekdama mažinti oro transporto poveikį aplinkai.
  3. Inovacijų skatinimas: Organizacija remia naujas technologijas ir infrastruktūrą, įskaitant bepiločių orlaivių reguliavimą bei efektyvesnes oro navigacijos sistemas, kurios užtikrina skrydžių tikslumą ir mažesnį degalų sunaudojimą.

Reikšmė Lietuvai

Lietuva tapo ICAO nare 1991 m., atgavusi nepriklausomybę, ir nuo to laiko aktyviai dalyvauja organizacijos veikloje. ICAO narystė Lietuvai yra reikšminga šiose srityse:

  • Skrydžių saugumas: Lietuvoje registruotos aviacijos pramonės įmonės, aviakompanijos, orlaivių techninės priežiūros, aviacijos specialistų mokymo organizacijos, oro uostai/aerodromai, oro eismo paslaugų teikėjai veiklą vykdo pagal ICAO ir jų pagrindu nustatytus Europos Sąjungos skrydžių saugos standartus. Tai užtikrina skrydžių saugą Lietuvos oro erdvėje ir už jos ribų. 2023 metais atliktas JAV FAA auditas patvirtino, kad Lietuvoje taikomi reikalavimai ir aviacijos veiklos priežiūra atitinka aukščiausius ICAO skrydžių saugos standartus.
  • Ekonomikos skatinimas: Aviacija yra esminė Lietuvos ekonomikos ir jungiamumo dalis, ypač turizmo ir logistikos sektoriuose. Tarptautinių standartų laikymasis leidžia Lietuvai tapti patrauklia vieta investicijoms ir verslui.
  • Dalyvavimas globaliose iniciatyvose: Lietuva turi galimybę prisidėti prie tarptautinių oro navigacijos politikos formavimo, įskaitant klimato kaitos mažinimo projektus bei skatinant tvarų sektoriaus augimą.

80-ojo jubiliejaus akcentai

Šių metų ICAO jubiliejus vyksta tema „Saugus dangus, tvari ateitis: kartu – kitus 80 metų“. Renginiai apima diskusijas apie globalius iššūkius, inovacijų plėtrą ir aviacijos vaidmenį darnaus vystymosi tiksluose. Šventiniai renginiai organizuojami visame pasaulyje, o pagrindiniai įvykiai vyksta Čikagoje ir kitose ICAO šalyse narėse. Švęskime ir mes Lietuvoje.

Žvilgsnis į ateitį

ICAO 80-metis primena ne tik istorinius pasiekimus, bet ir būtinybę kurti dar tvaresnę bei saugesnę civilinės aviacijos ateitį. Lietuvai tai – galimybė stiprinti savo pozicijas pasaulinėje aviacijos arenoje, užtikrinant, kad šis sektorius ir toliau prisidėtų prie šalies ekonominio ir socialinio augimo.

Daugiau apie ICAO jubiliejų galite sužinoti oficialioje svetainėje ICAO80